Budowa-domow.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Każdy z domowników potrzebuje nieco intymności. Także podczas odwiedzin gości nie chcemy im pokazywać wszystkich zakątków mieszkania. To dlatego w mieszkaniu używamy drzwi wewnętrznych.

Sposób otwierania

W zależności od miejsca wybierzmy odpowiednie drzwi. Do najpopularniejszych należą:

  • drzwi przesuwne – jeśli wolimy, by skrzydło przesunęło się wzdłuż ściany,
  • drzwi klasyczne – z klamką i zawiasami,
  • tzw. “harmonijka” – nie tak wytrzymała jak powyższe, ale zabiera bardzo mało miejsca.

Drzwi klasyczne i przesuwne czasem występują w wariancie dwuskrzydłowym – jeśli chcemy bardzo szerokiego przejścia między pomieszczeniami.

Wytrzymałość

Jeśli nie zamykamy często drzwi i nasi domownicy nimi nie trzaskają, to wystarczyć nam mogą nawet modele ze sklejki. Nie będą one grzeszyć jednak wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, otarcia itp. O wiele solidniejsze i najczęściej o wiele bardziej stylowe są modele z drewna.

Światło

Do wyboru mamy lite drzwi lub drzwi z mniejszymi lub większymi fragmentami przepuszczającymi światło (plastik/szło). Najczęściej jest to szyba trawiona kwasem, przez którą widać jedynie, czy światło w pomieszczeniu jest zapalone. Ta opcja przyda się szczególnie w toalecie (nawet w przypadku drzwi zamykanych pokrętłem od wewnątrz można zapomnieć przekręcić gałkę) i pokojach dziecięcych.

Nie tylko intymność

Oprócz zapewnienia intymności, funkcją drzwi wewnętrznych jest ograniczenie hałasu i odgrodzenie się od niego. Nie chodzi nawet o dźwiękoszczelne modele, a o rodzaj drewna/sklejki i grubość materiału. O ile nie ma to znaczenia w wypadku drzwi kuchennych i łazienkowych, to pomysł wart jest rozważenia w przypadku pokojów dziecięcych i sypialni.

Oprócz zapewnienia intymności, funkcją drzwi wewnętrznych jest ograniczenie hałasu i odgrodzenie się od niego.

Niestety lepsze parametry pochłaniania dźwięku działają w dwie strony. Jeśli mamy małe dzieci i zamkniemy przypadkiem drzwi od sypialni w nocy – może się okazać, że nie usłyszymy żadnych dźwięków dobiegających z ich pokoju.

Czasem może być potrzebne zakupienie bardziej wyspecjalizowanych modeli. Jeśli nasza córka jest zapowiadającą się pianistką, a syn gitarzystą, to może okazać się, że warto (o ile na to mamy miejsce) do jednego z pomieszczeń wstawić drzwi dźwiękoszczelne. Może to także być okazją dla któregoś z rodziców przypomnieć sobie nieco zakurzone umiejętności…