Budowa-domow.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Wybór ekipy do budowy domu

ByRedakcja

maj 27, 2023
Projekt domu A105 - Nasz pomysł z kolekcji Murator, arch. Katarzyna Słupeczańska

Nie masz czasu lub umiejętności, aby samodzielnie wznieść swój wymarzony dom? Pozostaje Ci zatrudnić wykwalifikowaną ekipę budowlaną. Nie powinieneś jednak decydować się na pierwszą lepszą ofertę, lecz starannie wytypować godną zaufania firmę. Jak ją wybrać oraz na co zwrócić szczególną uwagę?

Szukaj fachowców z polecenia

Chcąc zrealizować wybrany projekt domu, postaraj się znaleźć ekipę budowlaną z polecenia. Popytaj wśród rodziny i znajomych, którzy niedawno korzystali z takich usług, czy są oni zadowoleni z jakości prac. Jeżeli nie mają zastrzeżeń – z dużym prawdopodobieństwem zarekomendują Ci sprawdzonych przez siebie fachowców. Żadna z bliskich osób nie zna godnych polecenia budowlańców? Być może architekt dokonujący adaptacji gotowej koncepcji lub wybrany kierownik budowy będą w stanie wskazać Ci dobrą ekipę. Nie zaszkodzi ich zapytać.

Dopytaj o doświadczenie i niezbędny sprzęt

Rozmawiając z potencjalnym wykonawcą projektów domów, spytaj go o posiadane doświadczenie. Sprawdź, jak długo firma jest obecna na rynku oraz ile realizacji do tej pory wykonała. Dowiedz się, czy jej pracownicy posiadają stosowną wiedzę lub branżowe wykształcenie, umożliwiające im zapewnienie najwyższej jakości prac. Upewnij się również, czy ekipa dysponuje odpowiednim sprzętem, pozwalającym na terminowe prowadzenie robót.

Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Sprawdź ekipę na żywo

Wytypowałeś już kilka godnych uwagi firm budowlanych? Poproś je o podanie miejsc ostatnich realizacji i odwiedź osobiście te lokalizacje. Zazwyczaj właściciele nowo wzniesionych budynków chętnie dzielą się uwagami na temat ekipy, z którą przyszło im współpracować. Przy okazji będziesz mógł na własne oczy obejrzeć efekty pracy budowlańców. Zwróć uwagę na ewentualne wady w konstrukcji czy niestaranne wykonanie wykończenia obiektu. Możesz także poprosić specjalistów o pisemne referencje od ich poprzednich klientów.

Porozmawiaj o szczegółach

Po wybraniu ekipy do realizacji gotowej koncepcji ze strony https://projekty.muratordom.pl, nadszedł czas na omówienie z nią szczegółów. Pozwól fachowcom zapoznać się z projektem domu, na podstawie którego będą oni w stanie przygotować wycenę oraz określić termin prowadzenia prac. Doświadczony specjalista nie powinien mieć problemu z oszacowaniem, ile czasu zajmie mu zakończenie kolejnych etapów budowy. Pamiętaj także, że najniższa wycena nie powinna stać się głównym wyznacznikiem podjętej przez Ciebie decyzji. Niskie koszty nierzadko są związane z brakiem kompetencji pracowników, co może bezpośrednio przekładać się na drogie w naprawie błędy wykonawcze.

Podpisz szczegółową umowę

Ostatnim elementem przed rozpoczęciem współpracy z ekipą budowlaną powinno stać się podpisanie umowy. Musi być ona na tyle szczegółowa, aby w przypadku ewentualnych sporów umożliwiała ich rozstrzygnięcie. W dokumencie powinien znaleźć się termin rozpoczęcia i zakończenia prac oraz wysokość wynagrodzenia za nie, z uwzględnieniem sposobu jego wypłacania (za każdy etap lub całość robót). Warto także ująć w nim kary umowne na wypadek niewywiązania się z uzgodnionego terminu, popełniania rażących błędów czy zerwania umowy przed ukończeniem umówionych prac.

Wybór odpowiedniej ekipy budowlanej ma ogromny wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia. Najlepiej, by była to firma z polecenia, o bardzo dobrych opiniach, której poprzednie realizacje prezentują się bez zastrzeżeń. Dzięki temu znacząco zwiększysz szanse na bezproblemowy przebieg inwestycji, a jej ostateczny efekt w pełni Cię zadowoli.

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl