Budowa-domow.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Budowa systemem zleconym – kiedy bardziej polecana niż system gospodarczy?

ByRedakcja

wrz 13, 2022
Budowa systemem zleconym

Budowa domu systemem gospodarczym bywa wybierana ze względu na możliwe oszczędności, jednak jest to bardzo wymagający i angażujący proces. Czy budowa w systemie zleconym rzeczywiście kosztuje więcej? Kiedy to zlecenie prac generalnemu wykonawcy jest bardziej polecanym rozwiązaniem i jakie niesie ze sobą korzyści?

Zaangażowanie inwestora czy doświadczenie specjalistów?

Dom można budować własnymi siłami, samodzielnie planować kolejne etapy prac, kupować wszystkie niezbędne materiały, zatrudniać podwykonawców, czyli głównie ekipy budowlane albo na przykład elektryka, czy dopełniać wszystkich formalności związanych z pozwoleniem na budowę albo miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Taki sposób budowy domu to system gospodarczy, który jest dłuższy i znacznie bardziej wymagający niż system zlecony, jednak może pozwolić na pewne oszczędności.

Zaangażowanie w budowę systemem gospodarczym to praca porównywana często do zatrudnienia co najmniej na pół etatu, tym bardziej jeśli chce się ukończyć cały proces w możliwie krótkim czasie. Ktoś, kto nie dysponuje odpowiednią ilością czasu wolnego, skorzysta na wyborze systemu zleconego, w którym ogół prac zleca się wykonawcy generalnemu. To firmy takie jak New-House kompleksowo zajmująca się budową już od 1991 roku. Mowa nie tylko o samym stawianiu budynku, ale także pomocy przy doborze projektu, zakupie odpowiedniej działki, czy nawet zdobyciu finansowania albo pozwolenia na budowę.

System zlecony polecany jest także dla osób o niewielkim doświadczeniu w budownictwie, które chcą móc być pewne jakości wykonania całego projektu. Nie sposób znać się na wszystkim, a powierzenie pracy specjalistom owocuje zwykle jej szybkim i profesjonalnym ukończeniem. System zlecony, nawet jeśli czasem kosztuje nieco więcej, w cenie oferuje komfort trudny do wyceny. Ile rzeczywiście może kosztować wybudowanie domu? Koszty szacuje się z narzędziami takimi jak kalkulator na stronie https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu.

System zlecony a gospodarczy – co jest bardziej opłacalne?

Gospodarczy system budowy domu jest wybierany głównie ze względu na możliwe oszczędności. Koszty to bardzo ważna kwestia podczas podejmowania decyzji odnoszących się do budowy, tym bardziej że zwykle mowa o niemałych kwotach. Czy budowa domu systemem zleconym rzeczywiście okazuje się droższa?

Z jednej strony warto wspomnieć, że system gospodarczy rzeczywiście może pozwolić na pewne oszczędności, w tym na przykład przez wykonywanie samodzielnie prostych prac budowlanych. Nie sposób zrezygnować ze wszystkich usług – konieczny jest na przykład profesjonalnie przygotowany projekt domu z kosztorysem jak propozycje z galerii https://new-house.com.pl/projekty-domow. Zaoszczędzić można jednak na przykład na prostych pracach wykończeniowych.

Żeby oszczędność doszła do skutku, niezbędne okazuje się jednak pewne doświadczenie i wiedza. Błędne szacowanie niezbędnego finansowania, popełniane błędy podobnie jak konieczność doszkalania się podczas budowy może przedłużać cały proces i dodatkowo zwiększać jego koszty. Ostatecznie więc budowa w systemie gospodarczym podjęta przez osobę bez doświadczenia może okazać się przedsięwzięciem droższym, niż zlecenie prac generalnemu wykonawcy, który zajmie się budową kompleksowo.