Budowa-domow.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Oszczędności prądu za pomocą lamp solarnych LED

ByRedakcja

lut 7, 2023
Oszczędności prądu za pomocą lamp solarnych LED

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zaoszczędzić energię elektryczną. Nikt nie chce płacić wysokich rachunków za prąd i ma to znaczenie zarówno dla odbiorców prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Oszczędności w zużyciu energii szukają również władze miast i miasteczek. Ma to szczególne znaczenie podczas planowania oświetlenia terenów takich jak ulice czy parki. Jest to łatwiejsze po wykorzystaniu urządzeń takich jak lampy solarne LED.

Nowoczesne systemy oświetleniowe nie wymagają skomplikowanej ani kosztownej instalacji. Lampy solarne do działania wykorzystują energię elektryczną pozyskaną z promieni słonecznych. Dlatego mogą działać zupełnie niezależnie od innych źródeł zasilania. Można je montować w trudno dostępnych miejscach, a także na terenach, gdzie nie istnieje infrastruktura pozwalająca na uzyskanie energii elektrycznej. Jest to istotne zwłaszcza w nowo zagospodarowanych miejscach lub tam, gdzie uzbrojenie terenu wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. W związku z tym lampy solarne LED mogą działać w warunkach, w których zamontowanie tradycyjnego oświetlenia byłoby niemożliwe.

Długość świecenia lampy solarnej

Nie można zapominać, że lampy solarne LED do świecenia po zapadnięciu zmroku muszą posiadać wbudowane akumulatory. W przeciwnym razie mogłyby działać tylko w sytuacji dużego nasłonecznienia, co jak wiadomo, w Polsce nie jest regułą. Dzięki wykorzystaniu akumulatorów lampa może świecić nawet przez kilka dni, co ma szczególne znaczenie w okresie jesiennym i zimowym. Warunkiem działania lampy solarnej w nocy jest uzyskanie odpowiedniego poziomu naładowania akumulatora w ciągu dnia. Nowoczesne urządzenia potrafią przekształcać energię słoneczną w elektryczną nawet podczas stosunkowo niewielkiego nasłonecznienia. Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne lampy solarne muszą być jednak wyposażone w akumulatory o odpowiednio dobranej mocy.

Optymalne wykorzystanie energii

Aby zapewnić jak najdłuższy czas świecenia, lampy solarne LED są wyposażone w czujniki zmierzchowe. Pozwalają one na automatyczne włączanie i wyłączanie urządzenia w sytuacji, gdy do lampy dociera określona ilość światła. Dzięki temu mechanizm może działać zupełnie niezależnie od człowieka i w ten sposób powodować znaczne oszczędności energii. Warto dodać, że czułość wbudowanych sensorów można w dużym stopniu regulować. W związku z tym lampy solarne LED mogą być bardzo szybko dostosowane do nowych warunków otoczenia. Dlatego jest to jeden z najbardziej popularnych systemów oświetleniowych na całym świecie.