Budowa-domow.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Drewniany taras – urządzanie i zabezpieczenie

ByRedakcja

cze 2, 2022
drewniany taras

Dla wielu ludzi taras oznacza dodatkową przestrzeń wypoczynkową. Każdy z przyjemnością spędza na nim czas. Od momentu kiedy pogoda na to pozwala do późnej jesieni. Dobrze urządzony taras oznacza funkcjonalność jednak te drewniane należą do elementów architektury, które są stale narażone na oddziaływanie warunków pogodowych. Aby móc w pełni cieszyć się z dodatkowej przestrzeni ogrodowej trzeba odpowiednio o niego zadbać i zaaranżować. 

Aranżowanie tarasu

Najmodniejsze stały się tarasy wykonane z drewna i powinien on być przedłużeniem domu. Moda w architekturze tarasowej i ogrodowej nie jest bez znaczenia, styl tarasu ma uprzyjemniać spędzany na nim czas. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na urządzenie nie z przypadkowych mebli, dla których nigdzie indziej nie ma miejsca. Jest wiele możliwości, stylów z których można korzystać podczas planowania swojego tarasu:

  • Styl nowoczesny to jeden z najpopularniejszych rozwiązań. Górują tarasy geometryczne i minimalistyczne. Kolorystyka przeważnie jest w kolorach bieli, czerni i szarości. W takim stylu można łączyć z sobą płyty betonowe, drewno kompozytowe oraz ascetyczne nawierzchnie. 
  • Styl boho ostatnimi latami zyskuje w popularności, taki styl to plan ogrodu mocno przypadkowy i wyróżnia się naturą. Kolorystyka jest związana z ziemią czyli brąz, beż, zieleń. 
  • Styl rustykalny jest idealnym stylem dla osób, które uwielbiają naturę, wśród elementów wystroju znajdą się plecionki, kosze, balie i wiadra, które służą za doniczki dla roślin

Meble ogrodowe na drewniany taras

Drewniane tarasy muszą umożliwić wypoczynek każdemu domownikowi. Dlatego meble powinny być wygodne, mocne, łatwe w czyszczeniu i estetyczne. Idealnym rozwiązaniem dla stylu nowoczesnego będą meble proste i praktyczne. Z tworzywa sztucznego typu aluminium lub stali. Dla stylu boho, warto zastanowić się nad meblami w stylu retro lub własnoręcznie robione, doskonale sprawdzą się huśtawki i bujane fotele. Styl rustykalny wymaga mebli drewnianych, z rattanu i technorattanu. Wiklina również doskonale się sprawdzi. Liczne sofy, narożniki, wygodne siedziska należą również do tego stylu. 

Jak dbać o drewniane tarasy

Wszystko co jest z drewna wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Łatwo zmieniają objętość wraz z zmianami wilgoci otoczenia. Pęcznieją kiedy jest mokro i kurczą się w momencie kiedy jest sucho. Niestety takie działania prowadzą do obluzowania się elementów montażowych na tarasie i powoduje jego pękanie. Dlatego konieczne jest zabezpieczenie. Oleje do tarasów drewnianych dostępne w sklepie https://izosystems.pl/538-oleje-do-tarasow-drewnianych świetnie się sprawdzą do konserwacji drewna. Wnika w głąb desek i jednocześnie pozostawia na ich powierzchni trwałą powłokę. Dzięki temu można skutecznie zabezpieczyć drewniany taras przed eksploatacją podczas codziennego użytku jak i podczas zimy.