Budowa-domow.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Jak nawozić trawnik?

ByRedakcja

mar 4, 2022
trawnik

Piękny, zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Zachowanie soczysto zielonej trawy jest jednak prawdziwym wyzwaniem. Sprawdzą się do tego wyspecjalizowane nawozy do trawników. Czy wiesz, jak poprawnie nawozić trawnik, by cieszyć się jego pięknym wyglądem?

Nawożenie trawnika – na czym polega i czy jest konieczne?

Właściwie wypielęgnowany trawnik bardzo łatwo można rozpoznać przede wszystkim po kolorze – jest soczysty, ciemnozielony. Darń trawnika powinna być zwarta i odporna na niekorzystne warunki. Aby możliwe było zachowanie takich właściwości, nieodzowne jest regularne nawożenie. Oczywiście, można trawnik pozostawić samemu sobie, z pewnością jednak nie będzie od wówczas tak piękny i zadbany. Trawnik nawozi się najczęściej nawozem w formie granulatu. Każdy sklep ogrodniczy ma w swojej ofercie nawozy do trawnika długodziałające, czyli takie, których granulat rozkłada się nawet przez okres 3 miesięcy. Oprócz nawozów granulowanych, dostępne są także nawozy w płynie, których efekt działania widoczny jest szybciej. 

Kiedy nawozić trawnik?

Trawnik powinniśmy nawozić 3-4 razy w sezonie wegetacyjnym, czyli wiosną, latem i jesienią. Wiosną czas nawożenia przypada na przełom marca i kwietnia, po pierwszym koszeniu. Wskazane jest zastosowanie nawozów startowych lub wiosennych. Latem nawożenie przeprowadzamy w maju i czerwcu. Wówczas najlepiej sprawdzają się nawozy uniwersalne do trawników. Jesienią natomiast za nawożenie zabieramy się w czasie od połowy sierpnia do początku października, stosując nawóz jesienny do nawożenia trawników. Jego celem jest przygotowanie trawnika na przyjście zimy.

Czym nawozić trawnik?

Trawnik nawozimy nawozem dostosowanym do czasu, w jakim przeprowadzamy nawożenie. Nawóz wiosenny zawiera w sobie dużo azotu i niezbędne makro-i mikroelementy. Nawóz jesienny natomiast nie zawiera w sobie azotu, ale ma mnóstwo potasu i fosforu. Granulki nawozu rozsypuje się równomiernie po trawniku pamiętając, że nawożenia trawnika nie przeprowadzamy, gdy panuje susza. Dostępne są również nawozy mineralne, zawierające w sobie cenne składniki pokarmowe. Zarówno jesienne, jak i wiosenne nawożenie trawnika warto przeprowadzić z użyciem nawozu bogatego w składniki odżywcze.

Jak nawozić trawnik, by zachować skuteczność?

Najważniejszą zasadą jest odpowiedni wybór nawozu. Nigdy nie wybieraj nawozu “na wyczucie”, bez poparcia decyzji wiedzą. Źle dobrany nawóz może trwale zniszczyć trawnik. Zalecane jest, by za każdym razem stosować inny rodzaj nawozu, by trawnik nie zdążył przyzwyczaić się do jednego rodzaju. Warto wiedzieć, że trawnik można również nawozić wapnem. Raz na 2-3 lata wskazane jest sprawdzenie pH podłoża. Najlepszym pH do zdrowego wzrostu trawnika jest pH mieszczące się w przedziale 5,5-6,5. Jeżeli jest niższe, należy odkwasić go granulowanym wapnem. Jeśli pH jest wyższe, stosujemy nawozy zakwaszające. Nawożenie trawnika pozwoli na zachowanie jego pięknego wyglądy przez cały okres wegetacyjny.