Budowa-domow.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

O czym warto pomyśleć przed założeniem przydomowego ogrodu?

ByRedakcja

lut 21, 2022 #1 M ILE TO CM, #1M3 ILE TO METRÓW BIEŻĄCYCH, #ALTANA NA DREWNO, #BALKON DLA DZIECI, #BALUSTRADY BALKONOWE STAL NIERDZEWNA, #BERBERYS JULIANY ŻYWOPŁOT, #BERBERYS ODMIANY NISKIE, #BERBERYS THUNBERGA ODMIANY, #BERBERYSY MINIATUROWE, #BLOCZEK BETONOWY PUSTY, #BUDOWA DOMU POD KLUCZ CENA, #CHODNIK KUCHENNY, #CIEPŁY PRÓG DRZWI WEJŚCIOWYCH, #CIEPŁY PRÓG POD DRZWI WEJŚCIOWE, #DACH PAPA, #DEKORACJE W STYLU PROWANSALSKIM, #DOM MUROWANY DO 100 TYS, #DYWAN RĘCZNIE TKANY, #DZIAŁKI NA SPRZEDAŻ RADOMSKO, #EGZAMIN NA RZECZOZNAWCĘ MAJĄTKOWEGO MINISTERSTWO, #ELEKTROZACZEP DO FURTKI, #ELEMENTY KOMINOWE, #FURTKA Z ELEKTROZACZEPEM, #GARAŻ Z PŁYT, #GARDEROBA NAROŻNA DO PRZEDPOKOJU, #GNIAZDA OWADÓW, #ILE BETONU NA FUNDAMENTY DOMU 100M2, #ILE KOSZTUJE BUDOWA GARAŻU, #ILE KOSZTUJE POZWOLENIE NA BUDOWE, #ILE KOSZTUJE WYBUDOWANIE DOMU W STANIE SUROWYM, #ILE TO METR KWADRATOWY, #JAK KŁAŚĆ PANELE WZGLĘDEM OKNA, #JAK OBLICZYĆ METR BIEŻĄCY, #JAK PODLEWAĆ STORCZYKI, #JAK ROŚNIE STORCZYK, #JAK WYCZYŚCIĆ PIEKARNIK Z TŁUSZCZU, #JAK WYGLĄDA KRZEW BERBERYSU, #JAK ZAPROJEKTOWAĆ PODDASZE, #JAK ZROBIĆ TARAS Z BLOCZKÓW BETONOWYCH, #JAKI WAŁEK DO GŁADZI, #JAKIE DRZWI DO ŁAZIENKI, #JEDNOSTKA MB, #KABINA PRYSZNICOWA DRZWI SKŁADANE OPINIE, #KIBEL NA BUDOWE, #KIEDY PODLEWAĆ KWIATY RANO CZY WIECZOREM, #KIEDY SIĘ OCIEPLI, #KOMODA W STYLU ANGIELSKIM, #KOSZ Z OPONY, #KOSZT BUDOWY DOMU STAN SUROWY, #KOSZT DOMU, #KREDYT POD BUDOWĘ DOMU, #KWIATY BALKONOWE NA SŁOŃCE, #KWIATY ZWISAJĄCE NA SŁONECZNY BALKON, #LOZKA JEDNOOSOBOWE DO SPANIA, #MAŁA ŁAZIENKA W STYLU ART DECO, #MATA ANTYZMĘCZENIOWA, #MATERAC NA TARAS, #MATERIAŁ NA KRZESŁO, #MATERIAŁ OBICIOWY NA KRZESŁA, #MEBLE STYLOWE BIAŁE, #MIESZKANIA POD KRAKOWEM, #MIKROCEMENT PODŁOGA, #NAWOŻENIE TRAWNIKA PO WERTYKULACJI, #OLEJ DO DREWNA OSMO, #OPONY W OGRODZIE, #OSŁONKA NA DONICZKĘ Z TRAWY MORSKIEJ, #OSMO OLEJ DO DREWNA, #OSMO OLEJ DO TARASÓW, #PANELE JAK UKŁADAĆ, #PAPA TERMOZGRZEWALNA NA DESKI, #PAPIAKI Z PODKŁADKĄ, #PLAFON DO POKOJU, #PLAFON MATERIAŁOWY, #PLASTIKOWY PLAC ZABAW DO OGRODU, #PÓŁKI ŚCIENNE DO KUCHNI, #POMYSŁ NA MEBLE OGRODOWE, #POŚCIEL DLA ALERGIKA, #PROJEKT DOMU PIĘTROWEGO, #PROJEKTY DOMÓW PIĘTROWYCH Z DACHEM KOPERTOWYM, #PRZYPALENIE ŻELAZKIEM JAK USUNĄĆ, #ROLETA SCREEN, #SKRZYNKA NA LISTY W STYLU PROWANSALSKIM, #STAN DEWELOPERSKI DOMU CO OBEJMUJE, #STARY KALORYFER, #STORCZYK W DOMU, #STORCZYKI GDZIE ROSNĄ, #ŚWIECE Z WOSKU PALMOWEGO, #SZLIFOWANIE SZPACHLI, #SZTUCZNE KWIATY WYGLĄDAJĄCE JAK ŻYWE, #SZTUKATERIA W NOWOCZESNYM WNĘTRZU, #UKŁADANIE PAPY PODKŁADOWEJ, #ULOZENIE SZTUCCY, #UŁOZENIE SZTUĆCE, #WC NA BUDOWĘ, #WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, #WYSTROJE SALONU, #WZORY UKŁADANIA PANELI PODŁOGOWYCH

Przed założeniem przydomowego ogrodu warto zadać sobie kilka pytań. Odpowiedzi pokarzą nam nasze możliwości i ograniczenia w kreowaniu najbliższej przestrzeni.

Podlewanie

Lata są coraz bardziej gorące i coraz częściej dochodzi do skrajnych zjawisk atmosferycznych. Dlatego musimy zastanowić się, w jaki sposób będziemy podlewać ziemię. W zależności od nasłonecznienia może być to działanie bardziej regularne lub odbywać się tylko w czasie największych upałów.

Pomyślmy czy dobrym rozwiązaniem nie będzie system automatycznych spryskiwaczy. Zapewni nam wiele wygody – szczególnie, gdy nie mamy wiele czasu. Jeżeli jednak nie zdecydujemy się na ten krok, sprawdźmy, czy jest możliwość podłączenia węża do podlewania trawy i roślin.

Typ gleby

Szerzej o glebie w kontekście ogrodu pisaliśmy w innym naszym artykule (link do niego znajdziecie tutaj), dlatego w tym akapicie omówimy ten temat, ograniczając się jedynie do najważniejszych informacji. W dużym uproszczeniu trzeba sprawdzić:

  • nasłonecznienie miejsca przeznaczonego na ogród,
  • pH gleby (kwasowość/zasadowość),
  • wilgotność ziemi.

Po sprawdzeniu powyższych wartości porównujemy je z wymaganiami, jakie mają rośliny, które planujemy posadzić i ewentualnie modyfikujemy nasze plany.

Drzewa, kopanie i prace porządkowe

Niektóre układy posesji i urządzenia zakopane w ziemi (np. pompy ciepła) mogą ograniczyć możliwość sadzenia roślin, które zapuszczają głęboko korzenie, lub wyrosną poza określoną wysokość.

Niektóre układy posesji i urządzenia zakopane w ziemi (np. pompy ciepła) mogą ograniczyć możliwość sadzenia roślin.

Zastanówmy się także, jak wiele czasu mamy na prace w ogrodzie. Niektóre kwiaty, warzywa potrzebują stałej opieki; inne nie wymagają jej prawie wcale. Lepszy prosty i zadbany ogród niż zachwaszczony pełen egzotycznych, pousychanych miejscami roślin.

Bezpieczeństewo

Ten podpunkt najbardziej dotyczy rodziców małych dzieci. Rośliny z trującymi owocami/liśćmi nie powinny się absolutnie znaleźć w naszym ogródku. Także dziadkowie, których odwiedzają wnuki, powinni głęboko zastanowić się nad tą kwestią. Również wystające elementy, druty etc. powinny wzbudzić nasz niepokój.

I najważniejsze…

niech będzie twój – po prostu taki, jaki sobie wymarzyłeś (no może najwyżej po kilku modyfikacjach 😉 )