O czym warto pomyśleć przed założeniem przydomowego ogrodu?

Przed założeniem przydomowego ogrodu warto zadać sobie kilka pytań. Odpowiedzi pokarzą nam nasze możliwości i ograniczenia w kreowaniu najbliższej przestrzeni.

Podlewanie

Lata są coraz bardziej gorące i coraz częściej dochodzi do skrajnych zjawisk atmosferycznych. Dlatego musimy zastanowić się, w jaki sposób będziemy podlewać ziemię. W zależności od nasłonecznienia może być to działanie bardziej regularne lub odbywać się tylko w czasie największych upałów.

Pomyślmy czy dobrym rozwiązaniem nie będzie system automatycznych spryskiwaczy. Zapewni nam wiele wygody – szczególnie, gdy nie mamy wiele czasu. Jeżeli jednak nie zdecydujemy się na ten krok, sprawdźmy, czy jest możliwość podłączenia węża do podlewania trawy i roślin.

Typ gleby

Szerzej o glebie w kontekście ogrodu pisaliśmy w innym naszym artykule (link do niego znajdziecie tutaj), dlatego w tym akapicie omówimy ten temat, ograniczając się jedynie do najważniejszych informacji. W dużym uproszczeniu trzeba sprawdzić:

  • nasłonecznienie miejsca przeznaczonego na ogród,
  • pH gleby (kwasowość/zasadowość),
  • wilgotność ziemi.

Po sprawdzeniu powyższych wartości porównujemy je z wymaganiami, jakie mają rośliny, które planujemy posadzić i ewentualnie modyfikujemy nasze plany.

Drzewa, kopanie i prace porządkowe

Niektóre układy posesji i urządzenia zakopane w ziemi (np. pompy ciepła) mogą ograniczyć możliwość sadzenia roślin, które zapuszczają głęboko korzenie, lub wyrosną poza określoną wysokość.

Niektóre układy posesji i urządzenia zakopane w ziemi (np. pompy ciepła) mogą ograniczyć możliwość sadzenia roślin.

Zastanówmy się także, jak wiele czasu mamy na prace w ogrodzie. Niektóre kwiaty, warzywa potrzebują stałej opieki; inne nie wymagają jej prawie wcale. Lepszy prosty i zadbany ogród niż zachwaszczony pełen egzotycznych, pousychanych miejscami roślin.

Bezpieczeństewo

Ten podpunkt najbardziej dotyczy rodziców małych dzieci. Rośliny z trującymi owocami/liśćmi nie powinny się absolutnie znaleźć w naszym ogródku. Także dziadkowie, których odwiedzają wnuki, powinni głęboko zastanowić się nad tą kwestią. Również wystające elementy, druty etc. powinny wzbudzić nasz niepokój.

I najważniejsze…

niech będzie twój – po prostu taki, jaki sobie wymarzyłeś (no może najwyżej po kilku modyfikacjach 😉 )

Dodaj komentarz

Previous post Jak parametry gleby wpływają na ogród?
Next post Dlaczego kochamy drewniane domki?