Piękne kwiaty, własne warzywa i owoce, możliwość zbierania ziół lub po prostu zajęcie dla osób, które mają potrzebę robienia czegoś na emeryturze. Jest wiele powodów, dla których planujemy stworzenie przydomowego ogrodu. Niezależnie od jego wielkości, powinniśmy zadać sobie kilka pytań, które wpłyną na jego ostateczny kształt.

Wielkość ogrodu i światło

Jeśli dopiero wyznaczamy fragment placu na ogród, dobrze zastanówmy się, w jakim miejscu chcemy zasadzić rośliny. Najlepiej sprawdźmy stopień zacienienia, który potrzebują. Nie ma sensu sadzić światłolubnych krzaczków pod murem. Ważne: zacienienie sprawdźmy w różnych porach dnia. Wpływa ono m.in. na wilgotność gleby.

pH gleby

Warto także sprawdzić skład ziemi i zmierzyć współczynnik pH gleby. Jedne rośliny lubią bardziej ziemię kwasową, inne zasadową. Bywają także takie, które zmieniają kolor kwiatów w zależności od składu gleby. Do nich należy przykładowo hortensja – gdy pH ziemi jest kwasowe, jej kwiaty są niebieskie; jeżeli zasadowe, kwiaty staną się różowe.

Hortensja – gdy pH ziemi jest kwasowe, jej kwiaty są niebieskie; jeżeli zasadowe, kwiaty staną się różowe.

Sprawdzenie pH nie jest specjalnie trudne i drogie. Odpowiednie mierniki znajdziemy już za kilkanaście/kilkadziesiąt złotych.

Wilgotność

Jeśli ogród nie jest przy domu, a np. na działce, sprawdźmy także, jaka jest gleba w okolicy. Jeśli mamy wyższą trawę i drzewa, to prawdopodobnie ziemia będzie lepiej zatrzymywała wodę. W przypadku niskiego, trawnika na otwartej przestrzeni z dala od strumyka – czasami roślinom będzie groziła spiekota. Rozwiązaniem jest zainstalowanie automatycznych zraszaczy lub dogadanie się z sąsiadami w przypadku wystąpienia większych upałów np. podczas naszego dwutygodniowego urlopu. Jeśli mówimy o przydomowym ogrodzie, to (o ile to lubimy) możemy sami codziennie dbać o podlewanie kwiatów.

Kamienie i śmieci

Jeśli zagospodarowujemy nieużytek, może się okazać, że w ziemi znajduje się sporo śmieci. Będzie to wymagało od nas sporo pracy – szczególnie przy sadzeniu większych roślin. Może się także okazać, że gleba jest kamienista. Wpływa to na dobór roślin, jakość ziemi, i trudność w pracach związanych z sadzeniem, okopywaniem i przesadzaniem.