Budowa-domow.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

W poprzedniej części artykułu pisaliśmy o tym, jak zaaranżować ściany i podłogę w pokoiku dziecięcym oraz jakich błędów się wystrzegać przy jego urządzaniu. Tym razem skupimy się na wystroju i bezpieczeństwie.

Przytulność

Małe dzieci mają ogromną potrzebę poczucia bezpieczeństwa. Czasem wyjście mamy do sąsiedniego pokoju powoduje u nierozumiejących jeszcze wiele maluszków atak płaczu. Zadbajmy także o to, by wystrój ich pokoju kojarzył się z przytulnością. Unikajmy zbyt ponurych barw. Wykluczmy także zbyt intensywne kolory – szczególnie czerwienie. Jeśli byśmy pomalowali w ten sposób ściany, to mogłoby się okazać, że zbytnio pobudzają one nasze dziecko.

W skupieniu uwagi może przeszkadzać dziecku także zbytnie nagromadzenie motywów, przedmiotów, kolorów.

W skupieniu uwagi może przeszkadzać dziecku także zbytnie nagromadzenie motywów, przedmiotów, kolorów. Układ nerwowy malucha może sobie nie radzić z taką ilością bodźców.

Bezpieczeństwo

Wybierając meble i planując przestrzeń w pokoiku, musimy przyjąć następujące założenia:

  • Choćbyśmy się najmocniej na świecie starali, zawsze pojawi się choć chwila, kiedy nie będziemy w 100 procentach skupieni na dziecku. Nie mamy też najszybszych ruchów na świecie. Dlatego też zabezpieczamy rzeczy, a nie liczymy, że będziemy wszędzie i zawsze w odpowiednim momencie.
  • Dziecko jest dzieckiem i nie przewiduje wielu konsekwencji. Z tego powodu nigdy nie zostawiamy otwartego okna. Maluch potrafi wspiąć się na fotel, a następnie na parapet  w kilkanaście sekund. Co więcej, aby to osiągnąć, nie musi jeszcze dobrze chodzić.
  • Nasze „nie”, które dziś ma moc, jutro może ją stracić – mówimy dziecku w ciągu tygodnia kilkanaście razy, by czegoś nie robiło. Działa… zazwyczaj na chwilę.
  • Małe dzieci się wywracają – chcą też się wszędzie wspinać i wszystko chwytać.
  • Interesują je małe dziurki i małe przedmioty – do tych pierwszych chcą włożyć paluszki (np. do gniazdka), rzeczy z kolei wkładają do buzi. Pracujący wentylator też jest dla nich bardzo ciekawy.

Zaopatrzmy się w sklepach dziecięcych w silikonowe nakładki na rogi szafek, zabezpieczenia, które blokują możliwość wkładania palców do kontaktów. Przydadzą się nie tylko w pokoiku dziecięcym.