Budowa-domow.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Chcesz pochwalić się znajomym swoimi zbiorami? Sprawia Ci przyjemność oglądanie perełek z twojej kolekcji oraz opowiadanie dokładnej historii ich powstania? Twoje zbiory mogą stać się elementem integralnie połączonym z wystrojem wnętrza. Jakimi zasadami się kierować przy aranżacji mieszkania wplatając w nie kolekcję?

Nie przytłocz reszty domowników swoją pasją

Jeśli posiadasz swój gabinet, może to być najlepsze miejsce na wyrażenie siebie. Świetną przestrzenią będzie również salon, jako miejsce reprezentacyjne.

Być może mąż lub żona podziela twoją pasję. Nie zawsze tak musi być. Warto się spytać drugiej połowy lub rodziców zanim zaadoptujesz np. przedpokój jako kolejną przestrzeń wystawienniczą. Jeśli będzie to dla nich niekomfortowe, nie oznacza to wcale, że nie lubią twojej pasji – po prostu może nie uważają, że dane miejsce jest dobre na prezentację, mają inny gust, lub zwyczajnie obawiają się przesytu…

Lepszy niedosyt niż przesyt

Skoro już o nim mowa, to przy aranżacji przestrzeni warto kierować się zasadą, że lepszy jest niedosyt niż przesyt. Jeśli powiesisz na ścianie 60 autografów, to nie znikną i nie zmieszają się ze sobą jak 600 sztuk.

Czasem jednak można porzucić tę strategię i zapełnić w 100 procentach reprezentacyjną ścianę salonu (lub cały gabinet). Niech wtedy inne ściany nie rzucają się w oczy. Ważne jest, aby jednocześnie pokazać piękno kolekcji i nie przesadzić z ilością.

Jeśli powiesisz znaczki na ścianie w stylu grafitti to oprócz estetycznego zgrzytu, zobaczysz, że zbiory staną się niewidoczne wśród zbyt wielu kolorów.

Inny ważnym elementem jest spójność stylu. Jeśli powiesisz znaczki na ścianie w stylu grafitti to oprócz estetycznego zgrzytu, zobaczysz, że zbiory staną się niewidoczne wśród zbyt wielu kolorów.

Zastanów się co jest warte wyeksponowania

Jeśli twoja kolekcja jest wiele warta, może to dojść także do uszu niepożądanych osób. Wartość niektórych prywatnych zbiorów liczona jest w tysiącach. Rozważ, czy nie chcesz zainstalować alarmu lub monitoringu.

Zastanów się także, czy nie chcesz w jakiś sposób podkreślić rangi szczególnie ważnych dla Ciebie eksponatów np. poprzez umieszczenie ich centralnym miejscu na wysokości wzroku. Możesz to także zrobić poprzez specjalną ramkę (np. jedna złota wśród wielu srebrnych), osobne miejsce itp. Ważne by najciekawsze zbiory nie były schowane, chyba że lubisz zaskoczyć gości, wyciągając przed nimi specjalne pudełko z szafki.