Budowa-domow.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Działania antysmogowe – jak branża grzewcza dba o czyste powietrze?

ByRedakcja

kwi 24, 2023
pompa ciepła

Wszelkie działania prośrodowiskowe mogą być skutecznie realizowane wyłącznie wtedy, gdy angażują one nie tylko jednostki, lecz także przede wszystkim instytucje naukowe, badawcze oraz producentów z branży technologicznej. Za przykład może służyć marka Vaillant, która od lat niezmiennie bierze aktywny udział w działaniach służących efektywności energetycznej i dbałości o czyste powietrze. Poznaj inicjatywy, które pozwalają łączyć rachunek ekonomiczny z troską o środowisko naturalne.

Marka Vaillant znana jest z dostarczania efektywnych urządzeń grzewczych. Obecnie jej oferta produktowa uwzględnia kotły kondensacyjne (zarówno gazowe, jak i olejowe), które skutecznie wykorzystują tzw. ciepło utajone. Dzięki temu posiadają klasę efektywności energetycznej na poziomie co najmniej A – co oznacza, że ich zastosowanie umożliwia uzyskanie dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”. Oprócz kotłów w ofercie znajdują się również pompy ciepła. Wśród nich obecne są nie tylko popularne w ostatnim czasie konstrukcje typu powietrze-woda, lecz także takie modele jak flexoTHERM exclusive, mogące współpracować z każdym rodzajem dolnego źródła – gruntem, wodą lub powietrzem. Program „Czyste Powietrze” dodatkowo premiuje te pompy ciepła, które dla temperatury zasilania 55℃ odznaczają się klasą efektywności energetycznej na poziomie minimum A++. Wśród pomp ciepła marki Vaillant nie brakuje oczywiście urządzeń, które spełniają ten warunek i umożliwiają uzyskanie podwyższonej kwoty dofinansowania.

Jak mówi popularne powiedzenie: „w kupie siła!”. Dlatego w trosce o ważne cele warto zwierać szyki i działać wspólnie. Nie bez powodu marka Vaillant aktywnie uczestniczy w działaniach SPIUG, czyli Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych. Jedną z wartych uwagi inicjatyw SPIUG jest poradnik antysmogowy, który stanowi serię interesujących filmów na platformie YouTube: https://www.youtube.com/@spiug_pl/featured. Dzięki nim można poznać rzeczywiste przykłady skutecznie zrealizowanych termomodernizacji budynków i skonfrontować swoje przemyślenia z opinią inwestorów, którzy przeprowadzili proces wymiany kotła stałopalnego na powietrzną pompę ciepła lub kocioł gazowy współpracujący ze zbiornikiem gazu płynnego.

Rzetelna wiedza zawsze jest w cenie. Niestety wszechobecny zalew niskiej jakości, niezweryfikowanych treści sprawia, że jej poszukiwanie w internecie jest coraz trudniejsze. Marka Vaillant stawia na transparentność informacji i poszerzanie wiedzy zarówno profesjonalistów, jak i każdego z klientów. Od dłuższego czasu na własnej stronie internetowej rozwija szereg poradników dotyczących nie tylko odnawialnych źródeł energii, lecz także ogólnie ujętej techniki grzewczej i budowlanej. Wszystkie treści zagregowane są w formie uporządkowanych tematycznie artykułów tworzonych przez specjalistów branżowych. Do dyspozycji zainteresowanych inwestorów są także e-book informacyjny dotyczący programu „Czyste Powietrze”, a także kalkulator kosztów ogrzewania pozwalający na samodzielną ocenę opłacalności różnych źródeł ciepła. Narzędzia dostępne są bezpośrednio na stronie internetowej: https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/porady-i-wiedza/czyste-powietrze/.

pompa ciepła

W procesie zwiększania świadomości na temat istoty walki ze smogiem oraz roli efektywności w transformacji energetycznej dużą rolę muszą również odgrywać profesjonaliści pracujący w branży techniki grzewczej. W końcu to oni wcielają teorię w życie i zamieniają ją w pożyteczną praktykę. W marce Vaillant od zawsze wiadomo, jak ważne są dobra współpraca z firmami instalacyjnymi i wzajemna wymiana doświadczeń. Niebagatelną rolę w tym procesie odgrywają profesjonalne szkolenia oraz udział marki w lokalnych targach i eventach promujących technologie prośrodowiskowe. Przykładem takiego wydarzenia były Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX, które odbyły się w Kielcach 8-9 marca 2023 roku. Podczas tych dwóch dni specjaliści Vaillant zaprezentowali najnowsze firmowe rozwiązania oraz podzielili się swoją wiedzą ze wszystkimi zainteresowanymi.

Właściwy proces szkoleniowy wymaga nie tylko kompetencji i wiedzy, lecz także komfortowego i profesjonalnego zaplecza. Aby być zawsze na czasie i spełniać aktualne potrzeby, marka Vaillant inwestuje w modernizację swoich stacjonarnych ośrodków szkoleniowych. W 2022 roku dwa z trzech ośrodków przeszły remont, który sprawił, że praktyczne szkolenie instalatorów może być prowadzone wydajniej i z wykorzystaniem większej liczby urządzeń.

Dzięki wszystkim powyższym działaniom dbałość o środowisko to nie pusty slogan, ale rzeczywiste dążenia służące zarówno trosce o czyste powietrze, jaki i dbaniu o efektywne i bezobsługowe ogrzewanie budynków.