Budowa-domow.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Dlaczego kochamy drewniane domki?

ByRedakcja

lut 22, 2022 #BERBERYS KIEDY SADZIĆ, #BUDOWA DOMU CENA, #BUDOWA DOMU DREWNIANEGO, #CZYM WYCZYŚCIĆ PRZYPALONY PIEKARNIK, #CZYM WYŁOŻYĆ PODWÓRKO ZAMIAST KOSTKI, #DASZKI Z POLIWĘGLANU, #DEKORACJE OGRODOWE Z OPON, #DOM 100 M2, #DOM ZA 100 TYS STAN SUROWY, #DYWAN WIKLINOWY OKRĄGŁY, #ELEWACJA DOMU PIĘTROWEGO, #FILIŻANKA Z OPON, #FOTELE WIKLINOWE NA TARAS, #GRAFFITI MURAL, #JAK CZYŚCIĆ STOPĘ ŻELAZKA, #JAK DBAĆ O STORCZYKI PO PRZEKWITNIĘCIU, #JAK KŁAŚĆ PANELE KIERUNEK, #JAK MALOWAĆ ŚCIANY WAŁKIEM, #JAK PODLEWAC STORCZYKA, #JAK USUNĄĆ PRZYPALONY TŁUSZCZ Z PIEKARNIKA, #JAK WYCZYŚCIĆ PRZYPALONY PIEKARNIK, #JAKI WAŁEK DO MALOWANIA FARBĄ LATEKSOWĄ, #JAKI ZESTAW PODTYNKOWY WC WYBRAĆ FORUM, #KABINA HPL, #KARA ZA NIELEGALNE POSTAWIENIE GARAŻU, #KERAMZYTOBETON BLOCZKI, #KOSZT FUNDAMENTÓW 2020, #KOSZT POZWOLENIA NA BUDOWĘ, #KOSZT WYKONANIA FUNDAMENTÓW, #KOSZT WYKOŃCZENIA DOMU POD KLUCZ, #MALOWANIE KALORYFERÓW, #MEBLE ANGIELSKI, #MIESZKANIE 40M, #OBICIA NA KRZESŁA MATERIAŁ, #OKNO W KUCHNI FIRANKA, #PŁYTKI GRANITOWE, #POMIESZCZENIA NA PODDASZU, #POSADZKA ŻYWICZNA NA TARAS CENA, #PRAWIDŁOWE UŁOŻENIE SZTUĆCÓW NA STOLE, #PROJEKT DOMU PARTEROWEGO 100M2, #PROJEKT WARSZTATU, #PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW > JAK DZIAŁA, #RODZAJE WAŁKÓW DO MALOWANIA, #ROLETA RZYMSKA KUCHNIA, #SALON NA PODDASZU Z BELKAMI, #SIATKA DLA DZIECI, #STORCZYKI DONICZKOWE, #SZALUNEK DO WYKOPU, #SZTUKATERIA W NOWOCZESNYM WNĘTRZU, #UKLAD SZTUĆCÓW, #UPRAWA STORCZYKA W ZIEMI, #WAŁEK DO ROGÓW, #WIATY OGRODOWE METALOWE, #WYLEWKA TARASOWA, #WYMARZONE MIESZKANIE, #ZABEZPIECZENIE BALUSTRADY PRZED DZIEĆMI, #ŻYWICA NA PODŁOGĘ

Domy z drewna na naszym terenie znane są od tysięcy lat. Jest to materiał nadający się zarówno do budowy domów, jak i wykorzystania przy aranżacji przestrzeni.

Tysiące lat historii

Wśród osób wyjeżdżających na urlopy na Podhale nie braknie z pewnością tych, którzy się zachwycają obecnymi wszędzie drewnianymi domami – począwszy od starych chatek, po ogromne nie tak dawno powstałe karczmy. Niektóre miejsca stały się wręcz kultowe – nie sposób nie wspomnieć tu o sanktuarium na Krzeptówkach czy willi Koliba wybudowanej w stylu zakopiańskim według projektu Stanisława Witkiewicza.

Także w inny częściach kraju znajdziemy perełki rzemiosła. Kościół Wang w Karpaczu, liczne szlaki architektury drewnianej – to wszystko pokazuje, jak wdzięcznym surowcem dla przodków było drewno.

Deski, bale i słoma

Wróćmy jednak do samego materiału. Dlaczego go tak kochamy? Po pierwsze wydaje się, że daje nam poczucie większego obcowania z naturą. Cichy wieczór, za oknami szczyty gór, drewniane schronisko, ogień w kominku – kto tego doświadczył, zrozumie to w pełni. Oprócz walorów estetycznych odpowiedzialna za to jest jedna z cech tego materiału. Drewno posiada zdolność samoregulacji poziomu wilgotności. Dzięki temu w domu mamy specyficzny mikroklimat.

Cichy wieczór, za oknami szczyty gór, drewniane schronisko, ogień w kominku – kto tego doświadczył, zrozumie to w pełni.

Wróćmy na chwilę do przytoczonego w tekście kominka. Drewniane ściany nagrzewają się dość szybko i są dobrym izolatorem – oczywiście, jeśli są dobrze wykonane i konserwowane.

Otoczenie i wystrój domku drewnianego

Drewno daje także bardzo ciekawe możliwości estetyczne. Ornamenty nad drzwiami głównymi czy nad wejściem do salonu nie stanowią większego problemu. Drewniane wnętrze jest ciekawą podstawą do aranżacji przestrzeni. Poroże jeleni, obrazy w drewnianych ramach, stonowane, przytulne fotele, drewniane szafy, stare kredensy, koce w kratę i gra światłem (raczej żółtym aniżeli niebieskim) – to wszystko może wyglądać jak w filmie.

Domki drewniane idealnie komponują się z naturą – polami, lasami, jeziorem. Niestety nie służy im w odbiorze towarzystwo banalnych poperelowskich „kostek” oraz bloków. Mogą wtedy być jak przysłowiowy „kwiatek do kożucha” i tracić swój blask.