Budowa-domow.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Teoretycznie można wszystko i wszędzie położyć. W praktyce pełna dowolność nie wyjdzie nam na dobre i może zakończyć większą katastrofą. Z powodu wody najwięcej ograniczeń dotyczy łazienek i ubikacji.

Wilgotność – łazienka

Łazienka jest bardzo specyficznym pomieszczeniem w naszym mieszkaniu. Nie każda powierzchnia będzie do niej pasowała z powodu:

  • wysokiej wilgotności powietrza,
  • możliwości zachlapania podłogi i rozlania na nią płynów.

Z powodu wilgotności odpadają wszelkie podłogi drewniane. Wysoka temperatura i wilgoć są idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów. Poza tym pod wpływem wody drewno i panele pęcznieją. Te ostatnie, gdy są wilgotne, stają się bardzo śliskie, a to bezpośrednio zagraża naszemu bezpieczeństwu. Na marginesie warto dodać, że jeśli chcemy położyć w łazience kafelki, to warto wybierać te w wariancie antypoślizgowym – inaczej możemy sobie zafundować lodowisko w domu. Innym, dobrym rozwiązaniem będzie także zakup linoleum.

Podobne ograniczenia co do rozchlapania płynów dotyczą ubikacji. Jeśli malutkie dziecko podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych z jakichś powodów nie trafi do muszli klozetowej, wszystko wsiąknie w drewno. Tutaj także warto zadbać o kafelki antypoślizgowe.

Uwaga na dzieci

W przypadku pokojów dla małych dzieci mamy pewien problem. Z jednej strony chcemy, aby pomieszczenie było przytulne, i aby podłoga w nich była odporna na palcowanie, porysowanie. Z drugiej strony pragniemy, aby łatwo się ją sprzątało, nie osiadał się na niej kurz.

Jeśli chcemy położyć wykładzinę podłogową lub dywan, wybierzmy taką, która nie ma zbyt długiego włosa.

Nie ma idealnego rozwiązania – tu raczej musimy zwrócić uwagę na parametry materiałów. Odpadają te zbyt śliskie. Jeśli chcemy położyć wykładzinę podłogową lub dywan, wybierzmy taką, która nie ma zbyt długiego włosa. Pozwoli to łatwiej utrzymać ją w czystości – zarówno od okruchów i śmieci, jak i też lubujących się tkaninach roztoczy.

Śmieci i szpary w podłodze w kuchni

Jeśli do głowy wpadł nam pomysł na przecudną mozaikę z małych elementów w kuchni, lepiej z niej zrezygnujmy. Wiele szpar oznacza w tym wypadku wiele miejsc, w które wpadną okruchy i  śmieci. Nie będzie ich łatwo stamtąd wyciągnąć.