Budowa-domow.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Piec na pellet – wady i zalety?

ByRedakcja

lut 17, 2022
Piec na pellet

Stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych jako głównego źródła energii skłania do poszukiwań nowych sposobów na ogrzewanie domu i CWU. Obok fotowoltaiki i pomp ciepła, na prowadzenie wysuwają się kotły na pellet. Czym charakteryzuje się taki piec? Jakie ma wady i zalety? Tego dowiesz się poniżej. Przeczytaj artykuł już teraz!

Pellet – to się opłaca!

Paliwo to ma liczne zalety. Przede wszystkim należy do grupy odnawialnych źródeł energii. Do produkcji granulek wykorzystuje się pozostałości drewna, a nawet słomy czy pędów wierzby energetycznej. Są one sprasowywane pod wysokim ciśnieniem, w efekcie dając wysokoenergetyczne i ekologiczne paliwo. Dodatkowo koszt jego zakupu, szczególnie gdy uwzględni się rosnące ceny innych paliw, jest dość przystępny.

Łatwe czyszczenie

Warto wiedzieć, że dobrej jakości pellet, pozostawia po sobie niewiele popiołu i zdecydowanie łatwiej go usunąć niż np. pył węglowy. Czyszczenie pieca często ogranicza się do przetarcia jego wnętrza specjalnym wyciorem, wyrzucenia popiołu oraz odkurzenia innych elementów kotła… i to tyle. Niektóre urządzenia wyposażone są także w system automatycznego czyszczenia, co ogranicza zaangażowanie użytkownika do minimum.

Większość pieców na pellet jest automatycznych

Obok czyszczenia i zasypywania zasobnika pelletem, taki kocioł wymaga naprawdę niewiele od swojego właściciela. Automatyczna zapalarka, podajnik i pozostałe systemy sprawiają, że nowoczesny piec jest bardzo komfortowy w użytkowaniu, a ponadto – wysoce ekologiczny. Urządzenie samo precyzyjnie wydziela ilość paliwa, jakiego potrzebuje do aktualnej pracy.

Ceny kotłów na pellet

Jedna z wad, jaką czasem się wymienia, to koszt inwestycji. Nowoczesny piec na pellet może kosztować nawet 10 tys. i więcej. Z drugiej strony – wielu użytkowników potwierdza, że zakup ten bardzo szybko się zwraca. Szczególnie gdy stawia się na kotły V. klasy – niemal w pełni zautomatyzowane i ekologiczne.

Dobór odpowiedniego paliwa

Wybierając taki system ogrzewania, warto pamiętać, że istotna jest jakość pelletu. Wysokiej klasy piece wymagają granulatu o odpowiednich parametrach. Wiąże się to z nieco wyższym wydatkiem, jednak dzięki temu można cieszyć się znacznie dłuższą eksploatacją urządzenia i większą bezawaryjnością. Dlatego warto trzymać się przede wszystkim certyfikowanego paliwa i zaleceń producenta.

Kotły na pellet – czy warto?

Wskazuje się, że tego rodzaju piece są przyszłością ogrzewania domów i CWU. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na ich instalację. Należy jednak pamiętać, że kotły na pellet trzeba dobrać odpowiednio do danych warunków. Jeśli nie wiesz, jaki model wybrać dla siebie – sprawdź oferty poszczególnych producentów, takich jak np. Kotłospaw i skontaktuj się z nimi.