Meble dla moli książkowych

Kiedy chcemy zanurzyć się w świat ulubionych bohaterów, przeczytać ostatni raport z pracy, czy wczorajszą gazetę, szukamy wygodnej pozycji. Jakie meble będą dobre dla książkofilów?

To czy coś jest komfortowe i zdrowe dla naszego kręgosłupa, jest niewidoczne czasem na pierwszy rzut oka. Potrzeba nieco czasu z książką w ręku, aby odczuć ewentualne niedogodności.

Fotel

Najlepiej bujany – jest wręcz synonimem wieczoru spędzonego z książką. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, jak w dłuższej perspektywie się czujemy użytkując tego typu mebel. Może się okazać, że z powodu bujania i chwiejności nie będziemy w stanie poczuć się bezpiecznie na fotelu bujanym. Rozwiązaniem pośrednim są fotele, które uginają się pod siedzącym i działają jak wielka sprężyna. Są one znacznie bardziej stabilne i również pozwalają na bujanie.

Rozwiązaniem pośrednim są fotele, które uginają się pod siedzącym i działają jak wielka sprężyna.

Przy wszystkich fotelach warto także sprawdzić kwestię podparcia szyi. Przy ciągłym trzymaniu głowy pojawi się zmęczenie – a przecież chcemy się zrelaksować, prawda?

Pufa

Raczej do krótszego niż dłuższego czytania. Nie mówimy tu oczywiście o klasycznym przedstawicielu tego typu siedzisk – bez możliwości, choćby minimalnego podparcia.

Niektórych przekona pomysł pufy XXL – ogromnego worka o zmiennym kształcie, wewnątrz którego znajdziemy mnóstwo małych kuleczek. Z powodu materiału (ekoskóra) może to jednak nie być najlepszy pomysł na największe upały.

A może na leżąco?

Czytanie do poduszki, czy po prostu na leżąco w sypialni, to dla niektórych wręcz rytuał. Pamiętajmy jednak, że początkowo wygodna pozycja na brzuchu lub na boku, po jakimś czasie stanie się niewygodna. Czy to z powodu wygięcia kręgosłupa, czy z powodu ścierpnięcia ręki. Dlatego warto poszukać możliwości przyjęcia pozycji półleżącej. Może w tym pomóc odpowiednie łóżko lub (jeśli mebel przylega do ściany) poduszki. Opieranie się o „gołą” ścianę może w dłuższej perspektywie doprowadzić do jej zużycia i pojawienia się śladów.

Jeśli  naszym ulubionym miejscem do czytania jest salon, to pomyślmy o kanapie narożnej. Pozwala ona na przyjęcie półleżącej pozycji.

Dodaj komentarz

Previous post Typ podłogi a typ pomieszczenia
Next post Drzwi wewnętrzne do mieszkania – o czym pomyśleć przed zakupem?