Budowa-domow.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Śrubokręty i ich rodzaje

ByRedakcja

lut 20, 2022 #10 METRÓW KWADRATOWYCH, #100 M2, #AGREGATY TYNKARSKIE UZYWANE, #ALTANA Z OGNISKIEM W ŚRODKU, #BERBERYS MINIATUROWY ODMIANY, #BETONOWY TARAS, #BRAMA DO GARAŻU, #BUDOWA TARASU DREWNIANEGO KROK PO KROKU, #CEBULKI KWIATOWE, #CO OZNACZA STAN DEWELOPERSKI, #CZERWIEC W OGRODZIE, #DOM PARTEROWY CENA, #DOMEK LETNISKOWY GOTOWY, #DRZEWKA NA DZIAŁKĘ, #DYWANY Z ATESTEM DO PRZEDSZKOLA, #ELEKTRYCZNY SEKATOR DO GAŁĘZI, #FUNDAMENTY Z BLOCZKÓW, #GARAŻ WOLNOSTOJĄCY PRZY DOMU, #GARAZ Z PŁYTY WARSTWOWEJ, #GARDEROBA JAK ZAPROJEKTOWAĆ, #GDZIE ROSNĄ STORCZYKI, #GOTOWE DOMKI DREWNIANE LETNISKOWE CENY, #JAK KLASC PANELE PODLOGOWE, #JAK USUNĄĆ RYSY NA SZKLE, #JAKA KOŁDRA DLA ALERGIKA, #JAKA MOC GRZEJNIKA DO ŁAZIENKI, #JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ, #JAKI STELAŻ PODTYNKOWY, #KIEDY PODLEWAĆ KWIATY, #KLIMAKONWEKTOR ZASADA DZIAŁANIA, #LAMELE W SALONIE ARANŻACJE, #MALOWANIE GRZEJNIKA ŁAZIENKOWEGO, #OSŁONKA DONICZKI TRAWA MORSKA, #OZDOBY OGRODOWE Z OPON, #PAPNIAKI, #PLAFON W SALONIE ARANŻACJE, #PŁYTKI GRANITOWE PŁOMIENIOWANE, #POCHLANIACZ KURZU, #POPRAWNE UŁOŻENIE SZTUĆCÓW NA STOLE, #PORÓWNANIE KOSZTÓW BUDOWY DOMU W RÓŻNYCH TECHNOLOGIACH, #PROJEKTY DOMÓW PIĘTROWYCH Z GARAŻEM DWUSTANOWISKOWYM, #PROJEKTY ELEWACJI DOMÓW PIĘTROWYCH, #ROŚLINY NA NASŁONECZNIONY BALKON, #SALON STYL KOLONIALNY, #SALON W STYLU KOLONIALNYM, #STYL KOLONIALNY NOWOCZESNY, #SUFIT NAPINANY INSPIRACJE, #ŚWIETLÓWKA LED T8 PODŁĄCZENIE, #SZTUCCE ULOZENIE, #TARAS KWIATY, #UL SZERSZENI, #UPRAWA PORA, #WYSTRÓJ WNĘTRZ SALON, #Z OPON DO OGRODU

W każdym „arsenale” majsterkowicza znajdziemy przynajmniej kilka śrubokrętów. Typowe wspomnienie: Ojciec lub dziadek szuka czegoś w skrzynce narzędziowej. Wyciąga śrubokręt, aby coś odkręcić. Czasem jeszcze wraca zmienić sprzęt, ponieważ wybrał zły rozmiar, lub pod pierwszym elementem obudowy znalazł śruby innego rodzaju.

Podaj mi krzyżak

Podstawa to śrubokręty płaskie i krzyżaki. Jak sama nazwa wskazuje, te pierwsze mają końcówkę w kształcie kreski, a drugie w kształcie krzyżyka. Każdy jednak kiedyś w pośpiechu, choć raz użył płaskiego w miejsce krzyżaka. Ta sztuczka nie udaje się raczej w wypadku innego rodzaju śrubokręta, którym jest…

…śrubokręt gwiazdkowy

Czy to celowe utrudnienie – zastanawialiśmy się, nie raz szukając specjalnych śrubokrętów do śrub w kształcie sześcioramiennych gwiazdek. Jeszcze kilkanaście lat temu nie były takie popularne. Obecnie znajdziemy je najczęściej wewnątrz różnego rodzaju elektroniki – telefonów, komputerów, telewizorów etc.

Wkrętaki

Bliskimi kuzynami śrubokrętów są wkrętaki. Gdyby nie one, nasze skrzynki narzędziowe pękałyby w szwach. Same są w stanie zastąpić większość śrubokrętów, choć z powodu rozmiarów, najczęściej służą do odkręcania śrub średnich wielkości.

Gdyby nie one (wkrętaki – przyp. red), nasze skrzynki narzędziowe pękałyby w szwach.

Wkrętaki wyglądają jak typowy śrubokręt, z tą różnicą, że na końcu występuje głęboki otwór w kształcie sześcioboku. Na jego dnie jest magnes pozwalający „trzymać” wkładane końcówki do otworu. One to z jednej strony mają także sześcioboczny kształt, z drugiej znajduje się właściwa końcówka do wkręcania.

Przydatne modyfikacje

Istnieją modele wkrętaków z łamaną końcówką (lub na wyginającej się, twardej sprężynie), które ułatwiają wkręcanie i odkręcanie śrub pod kątem dziewięćdziesięciu stopni.

Jednym z najpopularniejszych śrubokrętów jest także próbnik do prądu. Najczęściej z wyglądu przypomina śrubokręt płaski z kontrolką (i guziczkiem). Zapala się ona w momencie, gdy śrubokręt wykryje przepływ prądu. Bardzo przydatne narzędzie, gdy nie wiemy, w którym z otworów gniazdka jest uziemienie.