W każdym „arsenale” majsterkowicza znajdziemy przynajmniej kilka śrubokrętów. Typowe wspomnienie: Ojciec lub dziadek szuka czegoś w skrzynce narzędziowej. Wyciąga śrubokręt, aby coś odkręcić. Czasem jeszcze wraca zmienić sprzęt, ponieważ wybrał zły rozmiar, lub pod pierwszym elementem obudowy znalazł śruby innego rodzaju.
Podaj mi krzyżak
Podstawa to śrubokręty płaskie i krzyżaki. Jak sama nazwa wskazuje, te pierwsze mają końcówkę w kształcie kreski, a drugie w kształcie krzyżyka. Każdy jednak kiedyś w pośpiechu, choć raz użył płaskiego w miejsce krzyżaka. Ta sztuczka nie udaje się raczej w wypadku innego rodzaju śrubokręta, którym jest…
…śrubokręt gwiazdkowy
Czy to celowe utrudnienie – zastanawialiśmy się, nie raz szukając specjalnych śrubokrętów do śrub w kształcie sześcioramiennych gwiazdek. Jeszcze kilkanaście lat temu nie były takie popularne. Obecnie znajdziemy je najczęściej wewnątrz różnego rodzaju elektroniki – telefonów, komputerów, telewizorów etc.
Wkrętaki
Bliskimi kuzynami śrubokrętów są wkrętaki. Gdyby nie one, nasze skrzynki narzędziowe pękałyby w szwach. Same są w stanie zastąpić większość śrubokrętów, choć z powodu rozmiarów, najczęściej służą do odkręcania śrub średnich wielkości.
Gdyby nie one (wkrętaki – przyp. red), nasze skrzynki narzędziowe pękałyby w szwach.
Wkrętaki wyglądają jak typowy śrubokręt, z tą różnicą, że na końcu występuje głęboki otwór w kształcie sześcioboku. Na jego dnie jest magnes pozwalający „trzymać” wkładane końcówki do otworu. One to z jednej strony mają także sześcioboczny kształt, z drugiej znajduje się właściwa końcówka do wkręcania.
Przydatne modyfikacje
Istnieją modele wkrętaków z łamaną końcówką (lub na wyginającej się, twardej sprężynie), które ułatwiają wkręcanie i odkręcanie śrub pod kątem dziewięćdziesięciu stopni.
Jednym z najpopularniejszych śrubokrętów jest także próbnik do prądu. Najczęściej z wyglądu przypomina śrubokręt płaski z kontrolką (i guziczkiem). Zapala się ona w momencie, gdy śrubokręt wykryje przepływ prądu. Bardzo przydatne narzędzie, gdy nie wiemy, w którym z otworów gniazdka jest uziemienie.