Przed założeniem przydomowego ogrodu warto zadać sobie kilka pytań. Odpowiedzi pokarzą nam nasze możliwości i ograniczenia w kreowaniu najbliższej przestrzeni.
Podlewanie
Lata są coraz bardziej gorące i coraz częściej dochodzi do skrajnych zjawisk atmosferycznych. Dlatego musimy zastanowić się, w jaki sposób będziemy podlewać ziemię. W zależności od nasłonecznienia może być to działanie bardziej regularne lub odbywać się tylko w czasie największych upałów.
Pomyślmy czy dobrym rozwiązaniem nie będzie system automatycznych spryskiwaczy. Zapewni nam wiele wygody – szczególnie, gdy nie mamy wiele czasu. Jeżeli jednak nie zdecydujemy się na ten krok, sprawdźmy, czy jest możliwość podłączenia węża do podlewania trawy i roślin.
Typ gleby
Szerzej o glebie w kontekście ogrodu pisaliśmy w innym naszym artykule (link do niego znajdziecie tutaj), dlatego w tym akapicie omówimy ten temat, ograniczając się jedynie do najważniejszych informacji. W dużym uproszczeniu trzeba sprawdzić:
- nasłonecznienie miejsca przeznaczonego na ogród,
- pH gleby (kwasowość/zasadowość),
- wilgotność ziemi.
Po sprawdzeniu powyższych wartości porównujemy je z wymaganiami, jakie mają rośliny, które planujemy posadzić i ewentualnie modyfikujemy nasze plany.
Drzewa, kopanie i prace porządkowe
Niektóre układy posesji i urządzenia zakopane w ziemi (np. pompy ciepła) mogą ograniczyć możliwość sadzenia roślin, które zapuszczają głęboko korzenie, lub wyrosną poza określoną wysokość.
Niektóre układy posesji i urządzenia zakopane w ziemi (np. pompy ciepła) mogą ograniczyć możliwość sadzenia roślin.
Zastanówmy się także, jak wiele czasu mamy na prace w ogrodzie. Niektóre kwiaty, warzywa potrzebują stałej opieki; inne nie wymagają jej prawie wcale. Lepszy prosty i zadbany ogród niż zachwaszczony pełen egzotycznych, pousychanych miejscami roślin.
Bezpieczeństewo
Ten podpunkt najbardziej dotyczy rodziców małych dzieci. Rośliny z trującymi owocami/liśćmi nie powinny się absolutnie znaleźć w naszym ogródku. Także dziadkowie, których odwiedzają wnuki, powinni głęboko zastanowić się nad tą kwestią. Również wystające elementy, druty etc. powinny wzbudzić nasz niepokój.
I najważniejsze…
… niech będzie twój – po prostu taki, jaki sobie wymarzyłeś (no może najwyżej po kilku modyfikacjach 😉 )